مجله تخصصی

بایدها و نبایدهای اسپیکر های شارژی

امروزه اسپیکرهای همراه به دلیل سایز کوچک و شارژ راحت از طریق پورتهای میکرو یواس‌بی ، طرفداران بسیاری پیدا کرده است. کاربران این مدل اسپیکرها معمولا در مسافرت ها و طبیعت گردی به صورت مداوم آن را به همراه دارند. اما در مقابل نقاط قوتی همچون، سایز کوچک، قابل حمل بودن و شارژ راحت، نقاط ضعفی هم وجود دارند که با رعایت موارد ذیل می توان معایب ناشی از این نقاط را به حداقل رساند.

معایب اسپیکرهای پرتابل و راه حل های جلوگیری از بروز آن ها:

 • اولین ایرادی که به این اسپیکرها وارد است حساس بودن سوکت شارژ آن است . می توانید با رعایت موارد زیر خرابی ها را به حداقل برسانید:
 1. کابل شارژ را با نهایت ظرافت و آرامش به دور از هرگونه فشار و تکان به اسپیکر متصل کنید.
 2. در هنگام اتصال کابل حتما اسپیکر را در یک جای ثابت قرار دهید تا احتمال آویزان شدن آن را به حداقل برسانید.
 3. در هنگام جدا کردن اسپیکر از شارژر از هرگونه تکان دادن کابلو سوکت بپرهیزید و در نهایت دقت آن را جدا کنید.
 4. رعایت نکردن هرکدام از موارد فوق به راحتی باعث لق شدن ، شکستگی و یا لحیم سردی سوکت شارژ اسپیکر شده و عملیات شارژ را با مشکل مواجه خواهد کرد.

دقت کنید در صورت ملاحظه کردن هرگونه لقی، در صورت عدم تخصص لازم، خیلی سریع دستگاه را به یک متخصص بسپارید تا از وخیم تر شدن خرابی سوکت شارژ جلوگیری کنید.  شارژ کردن اسپیکری که سوکت آن لق و خراب است ( به دلیل قطع و وصل شدن کابل ) خرابی باطری را به دنبال خواهد داشت.

دومین ایرادی که به این اسپیکرها وارد است باطری های کوچک و ظریف آن است.

      علائم خرابی باطری اسپیکرها:

 1. دیر شارژ شدن
 2. دشارژ شدن سریع ( شارژ سریع تمام می شود )
 3. هنگ کردن مداوم اسپیکر
 4. خاموش شدن اسپیکر در رنج صدای بلند

بدانیم که لوازم مصرفی هر دستگاهی مانند باطریها دارای تاریخ مصرف و عمر مفید هستند. کیفیت باطری و استفاده ی درست باعث افزایش طول عمر باطری می شود. با راه‌حل‌های زیر سعی کنید عمر مفید باطری اسپیکر خود را به حداکثر برسانید:

 1. از اتصال اسپیکر به کابل برق برای مدت طولانی خودداری کنید و پس از شارژ کامل نسبت به جدا کردن آن از شارژ اقدام نمایید.
 2. در صورتیکه به صورت مداوم از اسپیکر استفاده نمی کنید حداقل هر دو هفته یک بار شارژر و دشارژ باطری را انجام دهید.
 3. از شارژرهای استاندارد استفاده کنید.

نکته: در صورت اطمینان از خرابی باطری حتما نسبت به تعویض آن اقدام نمایید، زیرا باطری خراب، خرابی مدار شارژ را به همراه خواهد داشت.

 • سومین ایرادی که به اسپیکرهای همراه وارد است، حساس بودن بلندگوهای آن است. با خرابی بلندگو، کیفیت صدا افت پیدا کرده و نویز موجود در صدا آزاردهنده خواهد بود.

سعی کنید: از اعمال هرگونه ضربه به اسپیکر خودداری کنید. مدت زمان طولانی صدا را بر روی آخرین رنج ( حداکثر صدا ) تنظیم نکنید.

در نهایت می توانید با رعایت موارد ذکر شده، مدت بیشتری در اسپیکر خود استفاده کنید و احتمال بروز خرابی را در آنها کاهش دهید. در صورتی که برای اسپیکر مشکلی پیش آمد، حتما آن را به یک مرکز تخصصی برده و برای تعمیر اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *